Who We Were
Fall 2009 Program
Gandalf from "Symphony No. 1" | Johan de Meij |
Canterbury Chorale | Jan Van der Roost |
In the Forest of the King | Pierre La Plante |
| |
Greensleeves | Traditional arr. Alfred Reed |
First Suite in E-flat for Military Band | Gustav Holst ed. Colin Matthews |
|
Spring 2010 Program
American Salute | Morton Gould |
Irish Tune from County Derry | Percy Grainger |
Unraveling | Andrew Boysen |
Symphony #1 In Memoriam Dresden 1945 | Daniel Bukvick |
| |
Symphonic Prelude "The Cemetary at Colleville Sur-Mer" | Mark Camphouse |
Fourth of July March | Morton Gould |
Musicians & Schools
Piccolo
- Eleni Paulson, Puget Sound University
- Emily Strong
Flute
- Alice Cho, Auburn Riverside High School
- Ricki Mudd, Global Connections High School
- Jungi Moon, Gig Harbor High School
- Eleni Paulson, Puget Sound University
- Emily Strong
Oboe
- Brian Jacoby-McCurdy, Bellarmine Prep
- Rachel McFarland
- Janna Riley, Emerald Ridge High School
Bassoon
- Audrey Smith
Eb Clarinet
- Jason Lazu
Bb Clarinet
- Chrystal Camacho, Bellarmine Prep
- Arjun Gupta, Kentridge High School
- Christine Kuechmann, Puget Sound University
- Justin Lim, Auburn Riverside High School
- Samara Miller, Peninsula High School
- Aera Shin, Kentwood High School
- Zoe Snape, Stadium High School
Bass Clarinet
- Jeff Brahe
Alto Saxophone
- Chase Nicholson, Rogers High School
- Barrett Ossinger, Cascade Christian
Tenor Saxophone
- Chris McCurdy, Bellarmine Prep
Baritone Saxophone
- Laura Strong, Stadium High School
- Samuel Gatz, Meridian Middle School
French Horn
- Katherine Nash, Auburn Riverside High School
- Jessica Harris, Puget Sound University
- Nathan Peterson, Decatur High School
- Brian Roberts, Puget Sound University
- Becca Ward, Pierce Community College
Trumpet
- Kyle Durkee, Puget Sound University
- Anthony Fontanez, Emerald Ridge High School
- Ashley Hale, Global Connections High School
- Chris Hildenbrand, Spanaway Lake High School
- Michael Nilsen, Curtis High School
- Daniel Suggs, Cascade Christian
Trombone
- Chris Brosius, Mercer Island High School
- Ben Jacoby, Curtis High School
- Jordan Payne, Decatur High School
- Kevin Shintaku, Puget Sound University
- Sean Devlin, Lincoln High School
Bass Trombone
- Connar Krob, Puyallup High School
Euphonium
- Christopher Hrivnak, Curtis High School
- Aaryn Snyder, Auburn Riverside High School
Tuba
- Carrie Floodeen, Global Connections High School
Percussion
- Maria Cruse, Edgemont Junior High
- Dylan Greene, Vashon Island High School
- Andrew Johnson, Stadium High School
- Vanessa Thomas, Spanaway Lake High School
- Michael Towey, Tacoma Community College
- Nick Vargish, Tacoma School of the Arts